Mediat Sociale
Categories

Post Categories

Subscribe Now
Trending News
SUBSCRIBE NOW
Trending News

Postime tjera

Duke thyer rregullat anti-covid darkojnë ministrat në Francë
Evropë

Duke thyer rregullat anti-covid darkojnë ministrat në Francë 

Policia franceze ka nisur një hetim ndaj disa anëtarëve të partive të cilët kanë darkuar në një restorant kundër rregullave anti-covid.

Autoritetet nisin hetimet, nëse ministrat shpallen fajtorë gjobiten me 15,000 euro.

Ministri i Brendshëm francez Gérald Darmanin urdhëroi hetimin, duke thënë se mbledhje të tilla, ku shkelen rregullat anti-covid, janë krejtësisht të papranueshme.

Media vendase “M6” publikoi në faqen e saj në Twitter një filmim të fshehtë ku ministrat shfaqen duke ngrënë havjar, duke pirë shampanjë dhe pa maska.

Një kamerier është dëgjuar duke i thënë reporterit i cili u paraqit si mysafir se njerëzit që vijnë nuk mbajnë maska dhe sapo të hyni këtu nuk ka më Covid-19.

Mendohet se menyja fillonte nga 160 € deri në 500 €. Të ftuarit janë parë duke u përqafuar dhe duke injoruar distancimin social.

Videoja është bërë virale dhe njerëzit e kanë shpërndarë me hashtagun #OnVeutLesNoms, që do të thotë “ne duam emrat”.

Nëse shpallen fajtorë, ministrat mund të përballen me një gjobë deri në 15,000 euro dhe 135 euro për shoqëruesit.

Ndërsa vendi tani është në bllokimin e saj të tretë, kufizimet e reja do të vazhdojnë për katër javë, për të frenuar një rritje të rasteve me Covid-19. Të gjitha shkollat ​​dhe dyqanet jo-thelbësore janë të mbyllura dhe është vendosur një shtetrrethim nga ora 19:00 në 06:00.

Related posts

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2021 Portali GazetaKosovare. Web has been designed by BeamWebsite