Mediat Sociale
Categories

Post Categories

Subscribe Now
Trending News
SUBSCRIBE NOW
Trending News

Postime tjera

Recetë origjinale për qebapë të Sarajevës
Receta gatimi

Recetë origjinale për qebapë të Sarajevës 

Qebapët tradicionalë të Sarajevës, sipas të cilëve njihet ky qytet, mund t’i përgatitni edhe në shtëpinë tuaj, sepse kuzhinierët boshnjakë kanë zbuluar recetën e ruajtur gjatë.

Prejardhja e fjalës qebap është nga Persia, që do të thotë mish i fërguar. Mirëpo, qebapët janë pjesë vitale e traditës sarajevase dhe kulturës së saj, ndonëse janë jashtëzakonisht të njohura edhe recetat e tjera: qebapë banjalluke, boshnjake…

Kuzhinierët me përvojë thonë që me rastin e punimit të qebapëve nuk ka ndonjë komplikim i posaçëm.

Rëndësi ka mishi i mirë, mënyra e përgatitjes dhe që mishi të qëndrojë paksa.

Nevojiten:

▪ 1,5 kg mish i bluar viçi
▪ ½ kg mish qengji
▪ 4-5 thelpinj hudhre
▪ 2% nga sasia e përgjithshme e mishit, kripë dhe 2 lugë të vogla sodë buke

Përgatitja:

Mishin e prerë në kube kriposeni mirë, përzieni dhe përzieni me rreth 100 ml ujë dhe hudhra të cilat më parë i keni zier.

Përbërjen përzieni dhe lëreni një natë në frigorifer.

Të nesërmen bluajeni në makinë për bluarje mishi dy herë, lëreni të qëndrojë disa orë në temperaturë dhome dhe pastaj futeni në frigorifer.

Para se të filloni t’i formësoni qebapët në përbërje përzieni sodën e bukës dhe e gjitha është kjo.

 

Related posts

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2021 Portali GazetaKosovare. Web has been designed by BeamWebsite